Ev için En İdeal Kombi Hangisi?

Category: Teknik Bilgi 32 0

Yoğuşmalı Kombilerin Özellikleri Nelerdir?kombimutfak

En mühim özelliği az enerji tüketmesidir. Bu sayede kullanım maliyeti düşüktür. Bu cihazlar duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını gerileterek ekstra verim artışı ve enerji kazanırlar. 150 METREKARE üzeri dairelerde tavsiye edilmektedir.

Yoğuşmalı kombi gazın suyunu çıkartarak çalışan bir sisteme sahiptir ve aşağı yukarı bütün enerjisini tesisatınızda kullanır. Neredeyse asla dışarıya artık enerji bırakmaz. Bu sayede tasarruf edilmiş olunur. Tabi bu tasarrufun sağlanması içinde tesisatın yoğuşmalı kombiye göre yapılması da önemlidir.Yogusmali-Kombi-2 Yoğuşmalı kombilerden en yüksek tasarruf sağlamak için kombi kalorifer su sıcaklığı 50 dereceden fazla olmamalıdır. Kademeli kombilerde 3. kademe 50 dereceyi geçerse ne olur? Normalde yoğuşmalı kombilerden %15 – %20 yakıt tasarrufu sağlanmaktaysa bu tasarruf %10 a inebilir. Ancak her ihtimalde normal kombilere göre daha çok artırım elde edilir. Kalorifer tesisatı ve radyatör seçimi, yoğuşmalı kombi 50 derecede çalışacakmış gibi seçilmelir. Yani kombi 50 derecede çalıştırıldığında ev ısınmalıdır. (ortalama olarak normal kombilere göre %10 daha fazla petek konulmalı). Yoğuşmalı kombilerde atık gaz, sıvı olarak çıkar yani kombinin altından klimalardaki gibi sıvı çıkışı olur. bundan dolayı kesin olarak bu suyun kapalı bir gidere bağlanması gerekir. Yoğuşmalı kombinin olduğu yerde mutlaka böyle bir gider bulunmalı ve bu gidere tesisat yapılabilir olmalıdır. Aksi takdirde yoğuşmalı kombi kullanılamaz.

Şöyle diyebiliriz ki, ortalama 90 m2 bir ev için yıllık doğalgaz fatura toplamı 1500tl civarıdır. Yoğuşmalı kombilerin %15 tasarruf yaptığını farzedersek ortalama yıllık tasarruf miktarı %15*1500tl = 225tl olacaktır. Normal kombi ile yoğuşmalı kombiler arasındaki fark ortalama olarak 600tl kabul edelim(markadan markaya değişkenlik gösterecektir). Bu hesaplara göre yoğuşmalı kombi ile normal kombi arasındaki fark 3 yıldan kısa bir süre içinde kapanacaktır. Kombilerin ömrünün ortalama olarak 10 yıl olduğunu da varsaydığımızda total de tasarruf miktarı 225*10=225o tl olacaktır yani kombi kendi parasını çıkartacak ve kendini amorti edecektir. Bu sebeple yoğuşmalı kombi yeğlemek çok mantıklıdır.

Benzer Yazılar

Yorum Ekle


+ 9 = on